Jak nie nudzić się na torze kolarskim?

Jeśli byliście już choć raz na torze i czujecie się tam swobodnie i nawet lubicie jeździć w kółko, nadal możecie poczuć, że czegoś Wam brakuje. Na przykład urozmaicenia.

Oto kilka propozycji ćwiczeń.

1. Jazda na kole

Nigdy dość ćwiczyć jazdy na kole. Możesz być początkującym albo bardzo zaawansowanym. Ćwiczenie różni się jedynie odległością od jadącego przed tobą. Wypatrz kogoś, za kim mógłbyś jechać i rób to. Więcej o tym jak jechać na kole znajdziecie we wpisie [Technika] Jazda na kole po torze.

Tak naprawdę, to nikt nie może ci zabronić jechać mu na kole, ale może cię o to poprosić. Tor to mała przestrzeń, szanujmy się.

2. Jazda prosto po torze

Jeśli nie ma za kim pojechać, albo obecni jadą w tempie, które ci nie odpowiada, zawsze możesz skorzystać z jednej z trzech wymaloanych linii i starać się jechać po niej. Więcej pisałam o tym w [Technika] Jazda prosto po torze. Jeśli jazda prosto okaże się za dużym wyzwaniem, na początek możesz postarać sie trzymać w korytarzu sprinterskim, czyli pomiędzy czarną a czerwoną linią.

Pamiętaj! Zasadniczo, nie należy wyprzedzać dołem, zasadniczo, ponieważ istnieją od tej reguły wyjątki, ale dopóki nie poznasz ich wszystkich, lepiej wyprzedzać górą, czyli po prawej.

3. Na stojaka w wirażach

Kolejnym ćwiczeniem, które można bez większych problemów wykonać na torze, to jazda na stojąco. Zbliżając się do wiraża, wstań w korbach i w ten sposób pokonaj wiraż. Nie tylko wzmocnisz mięśnie nóg, nabędziesz również obycia z torem. Już po kilku próbach zacznie ci wychodzić.

Uwaga natomiast, to ćwiczenie najlepiej robić nie mają koło siebie innych kolarzy, bo: 1) wstajac w korbach, na moment zatrzymujesz swój rower. Jeśli ktoś jedzie tuż za tobą, w wyniku tej zmiany rytmu, może w ciebie wjechać; 2) jadąc na stojąco mocniej depczesz w pedały a więc jedziesz szybciej, możesz wjechać w jadącego przed tobą.

4. Jazda pod bandą

Jazda pod bandą jest zawsze ciekawa, pozwala zrobić trening siłowy, dostarcza wrażeń z samego faktu, że jest się wysoko, blisko bandy, nad reklamami… możn wymieniać bez końca.

Uwagi dwie: 1) aby jechać pod bandą, musisz utrzymać odpowiednią prędkość, żeby się nie zsunąć, a więc nie wjeżdżaj tam, jeśli twoja kondycja ci na to nie pozwala; 2) pod bandą wyprzedza się dołem (wszak górą nie ma gdzie);

5. Jazda po zmianach, czyli drużynowa

Jazda na torze tak naprawdę zaczyna się po zmianach. Wszystko co wiem o jeździe po zmianach spisałam już dawno w [Technika] Dawanie zmian na torze. Jest to bardzo przyjemne ćwiczenie i jeśli zrobisz je dobrze, zyskasz sobie nowych przyjaciół, bo nie można nie lubić kogoś, kto ładnie jeździ po zmianach.


A jeśli kompletnie nie czujesz, że sam podołasz, polecam zajęcia z trenerem. Już on zapewni, że na torze nie będziesz się nudził!


Pamiętajcie: Jeżdżac na torze, podobnie jak gdy prowadzisz samochód, jesteś odpowiedzialny za siebie i wszystkich dookoła. Przede wszystkim dbaj o zasady bezpieczeństwa!

ps. Tekst jest napisany w formie męskoosobowej, jednak nie jest bynajmniej skierowany wyłączonie do mężczyzn. Panie na torze radzą sobie doskonale, o czym możecie się przekonać z relacji z Dzień Kobiet na TorzeDzień Kobiet na Torze II. Kobiety na tory!